Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Cildinizi Neden Yıl Boyu Güneşten Korumalısınız?

Güneş koruma kremlerini sadece plaja giderken çantanızda bulundurmanız yetmez. Cildiniz tüm yıl boyunca Güneş’ten korunmaya ihtiyaç duyar. Hava nasıl olursa olsun, güneş koruma faktörlü (SPF) krem kullanmanız için işte size 5 neden:

Cildinizi Neden Yıl Boyu Güneşten Korumalısınız?

Bahar Keyfi


Kışın soğuğundan, yağmurunda, çamurundan bunalmış bünyeleriniz, baharda yüzünü gösteren Güneş’i gördüğünde kendini sokaklara atmak ister. Ne de olsa baharda günler biraz daha uzun, hava biraz daha ılıktır. Yine de bu güzel havalara aldanmamak gerekir, çünkü UV ışınlarına karşı önlem alınmaz ise, cildiniz için tehlikeli sonuçlar doğabilir.

UV ışınları baharda kışa göre daha yoğundur. Bulutlar Güneş’in aydınlığını ve ışığını biraz engeller ama bu durum UV ışınları için geçerli değildir. UV ışınlarının yaklaşık %80’i bulutları aşıp yeryüzüne ulaşabilir.

UV ışınlarının zararlı etkileri ve erken yaşlanmayı önlemek için için cilt bakım rutininize SPF’li ürünleri eklemeniz önemlidir. Örneğin, SPF 50+ içeren hafif renkli bir BB krem, cilt tonu eşitliği ve doğal bir kapatıcılık sağlarken aynı anda cildinizi de güneşten koruyacaktır. Karma ve yağlı ciltler için parlamaya karşı etkisi olan SPF’li bir krem kullanımı ile T-bölgesi ve alındaki yağlanma eğilimini kontrol altında tutabilirsiniz.Yaz Eğlencesi

Çoğu zaman yaz demek, tatil zamanı demek! Aynı zamanda güneş koruması için en önemli mevsim demek. Yazın Güneş altında daha fazla vakit geçirildiğini de düşünürsek, UV ışınlarına daha fazla maruz kalınması iyi bir güneş koruma kullanılmasını gerektirir.

Dalgaların tadını çıkarmayı veya havuza dalıp çıkmayı seviyorsanız, suya dayanıklı formüle sahip bir güneş koruması kullanmayı ihmal etmeyin. Güneş koruyucunuzu 2 saatte bir de yenilemeyi unutmayın ve saat 11.00-16.00 gibi en sıcak saatlerde doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamaya çalışın. 

Yaz aylarında cildinizi uygun şekilde korursanız, sonbaharda kurumuş ve yıpranmış bir cilt görünümü ile mücadele etmek zorunda kalmazsınız.

Sonbahar

Yaz bittiğine göre artık günlük hayatınıza dönme vakti gelmiş demektir. Tatil sonrası alınan kiloları vermek için kendinizi açık havada yürüyüşe ya da koşuya mı verdiniz? UV ışınlarının yoğunluğu azalmış olabilir ama cildiniz için tehdit oluşturabilecek UVA ışınları hala etkisini sürdürmektedir. Dolayısıyla, yazın kullandığınız yüz güneş koruyucunuzu mutlaka kullanmaya devam edin.  

Vichy’den güneş kremi önerisi: Günlük kullanıma uygun yüz için güneş kremi arıyorsanız, renkli dokusu ile güneş lekelerine karşı cildinizi koruyan Vichy Ideal Soleil Leke Karşıtı Güneş Koruyucu’yu mutlaka denemelisiniz. Bu güneş lekesi kremi, cildinizin renk tonunu eşitler, ciltteki koyu leke görünümünü azaltır ve de güneşe karşı yüksek korumaya sağlayarak yeni lekelerin oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Kış


Karlar mı düşmeye başladı? Ya da siz biraz şehirden uzaklaşıp kayak yapmaya mı gittiniz? O zaman güneşten korunma konusunda daha fazla özen göstermelisiniz. Deniz seviyesinden yükseğe çıkıldıkça yaklaşık her kilometrede UV ışınlarının yoğunluğu artar. Üstelik rüzgar ve soğuk, Güneş ışınlarının varlığını fark etmemenize sebep olabilir. Kar, UVA ve UVB ışınlarını büyük bir kısmını geri yansıtarak zararlı etkiyi arttırabilir.

Bu yüzden, SPF 50+ faktörlü bir güneş koruyucuyu çantanızdan hiç eksik etmeyin. Güneşe en fazla maruz kalan bölgelerinizi (burnunuzu, alnınızı, kulaklarınızı ve yanaklarınızı) korumak için önceliklendirebilirsiniz.

Her Anınızda Güneş Koruma


Cam pencereler sizi yanıltmasın, içerideyken bile güneş korumaya ihtiyacınız olabilir. Pencerelerden dolayı bronzlaşmayabilirsiniz ancak bu UVA ışınlarına maruz kalmamanızı engellemez. Bu ışınlara uzun süre maruz kalmak erken yaşlanma gibi tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

UVA ışınları tüm yıl boyunca varlığını sürdüğü için, cildinizi korumak için en baştan önlem almanızda fayda var. Mevsim ne olursa olsun güneş koruyucunuz olmadan günlük bakım rutininizi tamamlamayın!

Tarih:

go to top