Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Cilt Bakımı Nedir? Basit Cilt Bakımı Önerileri

Evde cilt bakımı aslında günlük rutinde sabah ve akşam uygulanan, kolay erişilebilir ürünler ile gerçekleştirilen ve profesyonel bilgi gereksinimine ihtiyaç duyulmadan cilt bakımı olarak ifade edilebilir. Evde cilt bakımı yapabilmek için öncelikli olarak cilt ihtiyaçlarının doğru şekilde belirlenmesi bu ihtiyaçları karşılayacak ürünler arasında da cilt tipine uygun olanların seçilmesi gerekir.

Yüz bakımı sürecinde yüzün temizlenmesi ve nemlendirilmesi ilk bakışta yeterli gibi gözükürken aslında cilt bakım rutini hem günlük olarak hem de belirli aralıklarla kullanılan daha çeşitli ürünler ile tamamlanır. Özellikle yüz maskeleri ve serumları yoğun etkileri ve kısa sürede sundukları gözle görülür değişim sayesinde cilt bakım rutinlerinin popüler ürünleri arasında yer alırlar. Evde cilt bakımı rutinini sorunsuz bir şekilde oluşturmak için önce cilt bakımı sıralamasını öğrenmek sonrasında da cilt tiplerine göre ürün seçimi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.


Temel bir cilt bakım rutininde kullanılan ürünler kullanım sıralarına göre;

·       Temizleyici,
·       Tonik,
·       Serum,
·       Nemlendirici, gece veya gündüz bakım kremi olarak listelenebilir.
 
Bunların yanı sıra gündüz kullanılan bakım kremi ya da cilt nemlendirici krem içeriğinde güneş koruyucu bileşenler bulunmuyorsa güneş kremi kullanımı da yaz kış fark etmeksizin cilt bakımı sırası korunarak son adıma dahil edilmelidir. Bu uygulamalara ek olarak peeling etkisi elde etmeye yardımcı olan yüz bakım maskesi ve peeling ürünleri haftada birkaç kez bakım rutinine eklenebilir.
 
Temizleyiciler
 
Etkili bir cilt bakımı rutini için cilt temizleme ürünlerinin hem sabah hem de akşam kullanılması gerekiyor. Gece boyunca cilt üzerinde biriken ter ve yağ kalıntılarının temizlenmesi ve gözeneklerin açılması için sabah; makyaj ve çevresel faktörlere bağlı kirlenen cildin temizlenmesi için de akşam cilt temizleme ürünü kullanmak oldukça önemli. Özellikle makyaj sonrası cilt temizliğinde kullanılan makyaj malzemelerine göre çift fazlı makyaj temizleyici ürünler tercih edilmesi öneriliyor. Bunun yanı sıra göz bölgesi için özel formüle edilmiş temizleyicilerin kullanılmasının gereklilik olduğu da unutulmamalı. Vichy Purete Termale Çift Fazlı Göz Makyaj Temizleyici e temizlik etkisi sunarken hassas cilde sahip bölgelerden birisi olan göz bölgesinin narin bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur.
 
Tonik
 
Cilt temizleme sonrasında tonik kullanımı olmazsa olmaz bir gereklilik değildir. Ancak kişinin ihtiyaçları özelinde tercih ettiği tonik çeşitleri değerli bir etki sunar. Eğer cilt bakım rutinine her gün yeterince zaman ayırmak zor oluyorsa tonik kullanımını akşam rutinine eklemek iyi bir tercihtir. Çünkü tonik yapısı gereği cilt üzerinde kalan kalıntıların temizlenmesi ve gözeneklerin serum ve krem uygulamaları için hazır hale getirilmesine katkı sunar.
 
Serum
 
Cilt bakım rutininde ekstra bir dokunuş ve etki için serum kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Cildin gereksinimleri özelinde bir serum seçmek; seçilen serumu temizleyici ve tonik uygulaması sonrasında kullanmak oldukça etkilidir. Serum kullanımını rutine bakım kremlerini ve nemlendiricileri uygulamadan önce eklemek gerektiği de unutulmamalıdır. Serum tercih ederken nemlendirme, kırışıklık görünümü azaltma, yaşlanma karşıtı, leke görünümü azaltma gibi farklı cilt ihtiyaçlarına odaklanan ürünler arasından seçim yapmak gerekir. Vichy Mineral 89
Nemlendirici Serum içeriğindeki Vichy volkanik su ve hyaluronik asit içeren formülü sayesinde cildin nem ihtiyacını karşılar. Vichy Normaderm Probio-BHA Peeling Etkili Cilt Kusuru Karşıtı Serum ciltte meydana gelen leke görünümü, siyah nokta ve gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 
Nemlendirici, Gece veya Gündüz Kremi
 
Cilt bakım rutininin son adımında ön plana çıkan ürün cilt bakım kremi olarak ifade edilebilir. Nemlendirici krem, gece kremi ve gündüz kremi olarak etkileri ve kullanım zamanları özelinde isimlendirilen kremler arasından seçim yaparken cildin ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması önemlidir. Gece ve gündüz kremi olarak sunulan ürünler de ihtiyaçlar doğrultusunda nemlendirici etkiye sahip ürünler olabildiği için bakım rutininde kapsamlı bir ürünün özenle seçilmesi gerekir.
 
Gündüz yüz kremleri içeriğinde güçlü bileşenler yer alır. Vichy Slow Age Probiyotik Türevi İçeren Yaşlanma Karşıtı Gündüz Bakım Kremi hem çevresel faktörlere hem de yaşa bağlı yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda cildi nemlendirir. Vichy Neovadiol Gece Bakım Kremi cildin gece boyunca onarılmasına yardımcı olan formülü ile daha dolgun ve sıkı bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olur.

Cilt tipine göre bakım ürünleri seçimi, bakım rutininden maksimum fayda sağlamak açısından büyük bir öneme sahiptir. Yağlı, kuru, normal ve karma ciltler için özelleştirilen cilt bakım ürünleri arasından seçim yapmak; tercih edilen ürünün cilde uygun olduğundan emin olmak gerekir.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı İpuçları
 
Yağlı ciltlerde gözenek tıkanıklıkları ve parlama en büyük sorunlar arasında yer alır. Yağlı ciltler söz konusu olduğu zaman yapılan en temel hata bu cilt tipinin nemlendirici ürün kullanılmasına gerek duymadığı düşüncesidir. Krem formdaki nemlendiriciler yağlı ciltler için uygun değildir ancak jel formundaki nemlendiriciler bakım rutinine mutlaka eklenmelidir. Haftada birkaç kez yüz maskesi yapmak, nisinamid içeren ve ciltteki yağı azaltan serumlar kullanmak yağlı ciltler için etkilidir.
 
Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı İpuçları
 
Kuru cilt bakım rutininde cildin kuru ciltler için nemlendirici tercihi doğru yapılmalıdır. Nemi hapsedecek ve cildin nem dengesini koruyacak bakım ürünleri tercih edilmelidir. Vichy Liftactiv Supreme Kuru Ciltler İçin Gündüz Bakım Kremi hem yaşlanma karşıtı etkisi hem de nemlendirme özelliği ile kuru cilt bakımda rahatlıkla tercih edilebilir. Kuru ciltler için maske tercih ederken maskenin nemlendirici özellikli olması, sıcak sudan kaçınılması da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.
 
Normal Ciltler İçin Cilt Bakımı İpuçları
 
Normal cilt için jel nemlendiriciler yerine krem ve losyon formüller tercih edilmelidir. Normal cildin bakım ihtiyaçları diğerlerine göre daha azdır ancak rutine güneş koruyucu ürünlerin eklenmesi normal cildin korunması adına önemlidir.
 
Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı İpuçları
 
Cildin farklı bölgelerinin yağlı veya kuru olması söz konusu olduğunda karma cilt tipinden bahsedilir. Genellikle alın, burun ve çene hattı olarak ifade edilen T bölgesi yağlı, yanaklar ise kurudur. Alkol içermeyen temizleyiciler ve nemlendiriciler karma ciltler için uygun ürünlerdir. Peeling yaparken de bölgesel etkilerin göz önünde bulundurulması gerekir. Vichy Neovadiol - Karma/Yağlı Ciltler İçin Gündüz Bakım Kremi cildin daha yoğun  ve sıkı hissetmesini sağlarken karma cildin gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olur.

Gece kremleri yoğun etkiye sahip kremler olsa da mutlaka ihtiyaçlar ve cilt tipi özelinde tercih edilmeleri gerekir. Kuru ciltler için seçim yaparken nemlendirici krem etkisi de bulunan, hyaluronik asit içeren gece kremi çeşitleri tercih edilebilir. Yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için gözenek tıkanmalarını engellemek adına jel krem dokulu ürünler önerilir ayrıca gözeneklere iyi nüfuz edecek içerikleri olan ürünler yağlı ciltler için daha etkilidir. Olgun ciltler için ince çizgi, kırışıklık görünümü ve cilt lekelerin görünümüne çözüm sunan yaşlanma karşıtı krem ya da kırışık karşıtı kremi olarak da adlandırılan gece kremleri kullanılmalıdır.

go to top