Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Cilt Lekeleri Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Cilt lekeleri cilde rengini veren melaninin aşırı üretimine ve belirli bir noktada yoğunlaşmasına bağlı olarak meydana gelir. Lekelerin oluşumunu tetikleyen çok sayıda etmen vardır. Serbest radikal hasar ise ciltte lekelenme söz konusu olduğunda en yaygın görülen neden olarak gösterilebilir.

Serbest radikal hasarın altında ise güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden bahsetmek mümkündür. Cilt lekeleri söz konusu olduğunda güneş lekesi en sık karşılaşılan cilt lekesi türüdür.
 
Güneş Lekesi Nedir?
 
Güneş lekesi nedir? sorusunun yanıtı cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde ortaya çıkan kahverengi lekeler olarak verilebilir. Güneş lekelerinin oluşumunda karaciğerin bir etkisi olmasa da bu lekeler aynı zamanda karaciğer lekesi olarak da adlandırılmaktadır. Güneş lekeleri genellikle zararsızdır, sağlık için bir risk oluşturmaz ancak lekelerin kozmetik açıdan rahatsız edici olması bakım gereksinimini gündeme getirir. Güneş lekesi yüz, omuz sırt ve el üstü gibi vücudun güneşe en çok maruz kalan kısımlarında görülür. Bu lekeler yaygın olarak 40 yaş civarında ortaya çıksa da güneşe maruz kalma miktarına göre daha erken ya da daha geç ortaya çıkmaları da mümkündür.
 
Güneş Lekelerinin görünümünün azaltmasının Yolları
 
Güneş lekelerinden korunmanın tek yolu UVA ve UVB ışınlarına maruz kalma süresini azaltmak, maruz kalma süresi boyuna koruyucu önlemler almaktır. Bunun yanı sıra güneş ışınlarının yoğun olduğu 10:00 - 15:00 saatleri arasında güneşten kaçınmak gerekir. Güneşe çıkılacağı zaman mutlaka güneş koruyucu ürünlerin kullanılması gerekir. Ayrıca makyaj yaparken kullanılan ürünlerin de SPF’li olması önerilir. Yüz bölgesini güneşten korumak için cilt bakım rutininin son aşamasında yüz güneş kremi kullanılması gerekir. Vichy Capital Soleil Güneş kaynaklı koyu Leke Karşıtı Yüz Güneş Kremi güneş kaynaklı koyu lekelere karşı cildi korur. Güneş lekeleri için krem kullanırken kremin aynı zamanda güneşe karşı koruyucu olması ek bir fayda elde etmeye yardımcı olur. Güneşe çıkmadan önce uygulandığı zaman etkisini kısa sürede gösteren krem SPF 50+ olması sebebiyle yüz için ideal ürünler arasında yer alır.

Ciltte kahverengi lekeler herhangi bir zarara ya da acıya neden olmaz ancak bu lekeler istenmeyen bir görünüm oluşturur. Ciltte lekelenme olmaması için cilt lekelerine neden olabilecek durumlardan kaçınmak öncelikli olsa da lekelenme meydana geldiğinde çözümü olduğu olduğu unutulmamalıdır. Yüzdeki kahverengi lekelerin görünümüne çözüm arayışında cilt lekeleri odaklı bir bakım rutini oluşturmak gerekir. Leke karşıtı ve leke görünümü azaltıcı bakım ürünleri cilt bakım rutinine eklenerek cildin serbest radikal hasara karşı korunması adına önlem alınması gerekir.

Klinik araştırmalar sonucunda etkinliği kanıtlanan leke karşıtı bakım ürünlerinin cilt lekelerinin görünümünü azalttığı bilinmektedir. Vichy Liftactiv Glyco-C Leke Karşıtı Ampul, 4 haftalık düzenli kullanımda koyu lekelerin görünümünü azaltır. Hem leke karşıtı etkisi hem de cilt tonu eşitsizliklerini azaltması ile dikkat çeken ürün cilde ışıltılı bir görünüm sağlar
 
Vichy LIFTACTIV B3 Koyu Leke Karşıtı Serum cilt bakım rutinine sabah ve akşam eklenmesi uygun olan, leke görünümü konusunda oldukça etkin nitelik taşıyan bir diğer bakım ürünüdür. Cildin maruz kaldığı çevresel faktörler sonucunda ciltteki koyu leke görünümünün arttığı bilinmektedir. Vichy LIFTACTIV B3 Koyu Leke Karşıtı Serum 1 aylık düzenli kullanımda kahverengi leke görünümünde gözle görülür bir azalma sağlar. Glikolik asitli peeling kompleks içeren formülü cilt tonunu eşitler ve cildin daha aydınlık bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

Lekesiz görünen bir cilde sahip olmak için etkili bir cilt bakım rutininin yanı sıra cildi koruyacak önlemler alınması da çok önemlidir. Cilt kusurlarının oluşumlarına müdahale edilmemesi lekelenmenin önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Cildin travmaya maruz kalması, doku zedelenmesi lekelenmeye neden olabilir. Cilt bakımını sabah ve akşam ayrı ayrı organize etmek; özellikle akşam bakım rutinine iyi bir makyaj çıkarıcı eklemek ve gece cilt bariyer onarımı odaklı bakım kremleri kullanmak gerekir. Düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak, yüzü güneş ışınlarından koruyacak bir şapka takmak da güneş kaynaklı cilt lekeleri oluşumunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Tarih:

Cilt Bakımı için Ürün Önerileri

B3 KOYU LEKE KARŞITI SERUM

B3 KOYU LEKE KARŞITI SERUM

Koyu lekelerin görünümünde azalma sağlayan serum


30ml

go to top