Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Cilt Serumları Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Cilt serumu olarak sunulan ürünler genel olarak konsantre miktarda aktif bileşene ve düşük viskoziteye sahip olan ürünlerdir. Genel olarak hızlı emilen, hafif dokulu ve gözenekleri bir sonraki bakım ürünü için açık bırakırken sahip olduğu bileşenler ile yüksek etki sunan ürünler olarak ön plana çıkarlar. Cilt serumları pek çok farklı cilt ihtiyacı özelinde çözüm sunabilirler. Kırışıklık, elastikiyet kaybı, ton eşitsizlikleri, gibi farklı cilt sorunlarına çözüm sunan cilt serumu çeşitleri bulunmaktadır.

Cilt serumu formüllerinin temel amacı tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi cildin ihtiyaçlarını karşılamaktır, ancak bu ürünlerin bir farkı vardır. Bu noktada “cilt serumu ne işe yarar?” sorusunun yeni bir cilt bakım rutini oluşturmak isteyenler tarafından sıkça sorulduğunun altını çizmek önemli.

Pek çok insan cilt bakımı dahilinde sadece yüz kremi ve nemlendirici kullanmanın yeterli olmama nedenini merak ediyor. Temizleme, tonikleme ve nemlendirme en temel cilt bakım rutini olsa da cildin gereksinimlerinin daha fazla olduğunu kabul etmek gerekiyor. Kesin bir cilt bakım kuralından bahsetmek mümkün olmasa da yapılan araştırmalar cilt serumlarının yüz kremleri ile birlikte cilt bakım rutinine eklenmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor.
 
Cilt serumlarının içeriğinde yoğun miktarda aktif madde vardır, serumlar yapıları gereği cilde nüfuz eder ve hızlı bir şekilde etkisini gösterirler. Cilt serumlarının cildin daha genç görünmesini sağlamak, yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltmak, ince çizgileri ve kırışıkların görünümünü azaltmak gibi pek çok faydası olduğu bilinmektedir.
 
Cilt Serumu Faydaları
 
Cilt problemleri özelinde tercih edilen cilt serumlarının sayısız faydası olacaktır. Bu faydaları biraz daha yakından öğrenmek, serum kullanımı hakkında akılda kalan soru işaretlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 
Hızlı Emilir
 
Cilt serumları cilt tarafından hızla emilirler. Serum formülleri nemlendirici ürünlerden çok daha hafif formüllere sahiptir. İnce viskozitesi sayesinde kolay emilen serum cilt bakımı sürecinin bir sonraki adımı için uygun bir ortam oluşturur.
 
Nemlendirici Etki
 
Cildi nemli tutan aktif nemlendirici bileşenler içeren cilt serumları, cildin nemini hapsetmesini sağlayarak gün boyu nemli ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Özellikle kuru ve hassas cilde sahip olanlar için gece kremi öncesinde nemlendirici serum kullanımı oldukça etkili sonuçlar almayı sağlar.
 
Ciltte yatışmış bir his sağlar
 
Akneye eğilim gösteren yağlı ve hassas ciltlere uygulanan serumların yatıştırıcı etkisi olduğu biliniyor.
 
Kırışıklık Görünümünü Azaltır
 
Cilt sıkılaştırma ve kırışıklık görünümünü azaltma özelinde formüle edilen ürünler, ince çizgilerin ve kırışıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 
Serbest Radikallere Karşı Cildi Korur
 
UV ışınları, oksidatif hasar cildin maruz kalmak zorunda olduğu çevresel faktörlerdir. C vitamini serumu, E vitamini serumu, ferulik asit serumu bu hasarı önlemeye yardımcı olur. Bu koruma yaşlanma belirtilerinin erken ortaya çıkmasını önlerken aynı zamanda kırışıkların görünümünü azaltıcı etkiye sahiptir.
 
Cilt Lekelerinin görünümünü azaltma
 
Leke karşıtı serumlar cilt lekelerinin görünümünü azaltma, ton eşitsizliklerini giderme ve aydınlatıcı içerikleri ile cildin ışıltısını artırma gibi değerli etkilere sahiptir.
 
Görünür Sonuçları Hızlı Elde Etme
 
Cilt serumu formüllerindeki aktif bileşenlerin yüksek konsantrasyonlu sunulması daha hızlı bir şekilde görünür sonuçlar almaya yardımcı olur.
 
Nefes Alan Cilt Etkisi
 
Özellikle gözeneklerin tıkanmasına bağlı meydana gelebilecek sorunlar söz konusu olduğu zaman hafif dokusu ile dikkat çeken cilt serumu çeşitlerinin bakım rutinine eklenmesi önerilir.
 
Yaşlanma Karşıtı Fayda
 
Cilt için C vitamini serumu gibi farklı serumlar kırışıklar, ince çizgiler ve koyu lekelerin görünümü gibi yaşlanma belirtileri ile ilişkili problemlerle mücadele etmeye yardımcı olur ve cilde canlı görünüm kazandırır.
 
Verimli Kullanım
 
Cilt serumu çeşitleri yüksek konsantrasyona sahip formülleri sebebiyle diğer cilt bakım ürünlerine kıyasla daha yüksek fiyatlıdır. Ancak az miktarda kullanımda değerli bir etki elde etmek mümkün olduğu ve bir serumun aylarca kullanılabildiği göz önünde bulundurulduğu zaman iyi bir cilt bakım yatırımı olarak değerlendirilmeleri gerekir.


Cilt serumları cilt ihtiyaçlarına göre sundukları faydalar özelinde tercih edilerek cilt bakım rutinine eklenebilen ürünlerdir. Cilt bakım rutini sonucunda elde edilmek istenen hedefe göre serum seçimi yapılması gerekir.

Cilt serumu çeşitleri genel olarak;
 
·       Yaşlanma karşıtı serumlar,
·       Aydınlatıcı serumlar,
·       Nemlendirici serumlar,
·       Onarıcı serumlar,
·       Serbest radikaller ile savaşan serumlar,
·       Leke karşıtı serumlar,
·       Akneye eğilim gösteren ve hassas ciltler için serumlar olarak kategorilendirilir.
 

Cilt serumlarının formülleri özelinde farklı kategorilerde ele alındığından bahsettik. Bu serumların temel işlevlerini bilmek cilt ihtiyaçlarına uygun ürün tercih etmeye yardımcı olur. Cilt için serum seçimi yaparken “Hyaluronik asit serumu ne işe yarar?”, “C vitamini serumu faydaları nelerdir?”, “E vitamini serumu ne işe yarar? gibi sorular gündeme gelse de serumların farklı bileşenler içerebileceği göz önünde bulundurarak etkileri özelinde değerlendirilmesi gerekliliği unutulmamalıdır.

 
Yaşlanma karşıtı serumlar: Yaşlanma karşıtı serumlar ince çizgiler, kırışıklıklar, sarkmalar, hiperpigmentasyon gibi zamana bağlı meydana gelen cilt sorunlarını hedef alan ürünlerdir. Hyaluronik asit yaşlanma karşıtı serum formüllerinde en çok tercih edilen bileşenler arasında yer alır bunun yanı sıra kafein, proteoglikanlar ve retinol de yaşlanma karşıtı serum içeriklerinde yer alır. Vichy Liftactiv Yaşlanma Karşıtı Serum içeriğinde bulunan hyaluronik asit ve rhamnose içerikli formülü sayesinde cildin sıkılaşmasını sağlarken kırışıklık görünümü üzerindeki etkisi ile de dikkat çeken bir üründür.
 
Onarıcı serumlar: Cildin genel görünümünü güçlendiren, cilt tonunun eşitlenmesine katkı sağlayan serumlardır.
 
Aydınlatıcı serumlar: Cilt tonunu eşitlemek ve pigmentasyon görünümünü  azaltmak için tercih edilen serumlardır. Bu serumların içeriğinde E vitamini, niasinamid gibi bileşenler bulunur. Vichy Mineral 89 Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum için yapılan klinik araştırmalar sonucunda, serumun 4 haftalık düzenli kullanımda cilt daha pürüzsüz ve dolgun görünmüştür.
 
Nemlendirici serumlar: Nemlendirici serum çeşitleri cildin daha taze, dolgun ve genç gözükmesine yardımcı olur. Hyaluronik asit, B5 vitamini gibi bileşenler içeren formülü cildin nemlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda pürüzsüz görünüme katkı sunar
 
Serbest radikaller ile savaşan serumlar: Antioksidan içeriğine sahip serumlar cilde zarar verebilecek serbest radikaller ile savaşır ve cildi korur.
 
Akneye eğilim gösteren ve hassas ciltler için serumlar: Salisilik asit, niasinamid gibi bileşenlere sahip olan akneye eğilim gösteren ciltlere özel formüle edilen serumlar yatıştırıcı, nemlendirici etkilere sahiptir.
 
Leke karşıtı serumlar: Gün boyu cildin maruz kaldığı çevresel faktörler ciltteki leke görünümünün artmasına neden olur. Leke karşıtı serum formülleri cilt tonunu eşitler, koyu leke görünümünü azaltır. Vichy Liftactiv Koyu Leke Karşıtı Serum düzenli kullanımda gözle görülebilir etkileri kısa sürede fark edilen leke karşıtı serumu ile cildin daha ışıltılı ve aydınlık bir görünüme sahip olması mümkün olur.

Tarih:

go to top