Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

CİLT SERUMU NE İŞE YARAR? DENEMENİZ GEREKEN SERUM ÖNERİLERİ

Farklı yüz serumları, cildiniz için nemlendirmeden yaşlanma karşıtı bakıma kadar çeşitli faydalar sağlayabilir. En iyi faydayı alabilmek için cildinizin neye ihtiyaç duyduğunu doğru şekilde belirlemeniz ve uygun bir cilt serumu seçmeniz gerekir. Güzellik rutininize eklemek için “Uygun yüz serumu hangisi?” sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda sizi hem yüz serumları hakkında bilgilendiriyor hem de size doğru serumu nasıl seçeceğinize dair fikirler veriyoruz.

Cilt Serumu Ne İşe Yarar?

Cilt bakım ürünleri arasında yoğun etki sunmasıyla bilinen cilt bakım serumu, sıvı formda bir kozmetik üründür. Bu serumlar, yağ çözeltisi formunda olabilir ve cilt tarafından hızlıca emilir. Bir yüz serumu, krem formundaki ürünler ile kıyaslandığında daha yüksek konsantrasyonda aktif bileşen içerir ve daha hafif bir yapıya sahiptir. Bu sayede, serumlar cilt tarafından oldukça hızlı emilir ve kırışıklık, leke görünümü, kuruluk gibi sorunlarla baş etmenize yardımcı olur.

Cilt Serumu Kullanmaya Hangi Yaşta Başlanmalı?

Cilt serumu kullanmaya başlamak için belirli bir yaş yoktur. Serum kullanılacağı zaman üzerinde durulması gereken asıl nokta, hangi cilt sorunlarına çözüm aradığınız ve cildinizin neye ihtiyaç duyduğunu belirlemektir. Genç yaşlarda C vitamini serumu veya nemlendirici serumlar kullanmak, cildinizin genç ve sağlıklı görünümünü korumanıza yardımcı olabilir. Yaşlanma belirtileri gözle görülür olmaya başladığında ise cilt bakımı rutininize kırışıklık karşıtı serum eklemeyi düşünebilirsiniz.

Bazı durumlarda, yüz serumları belirli yaş aralıkları göz önünde bulundurularak formüle edilebilir. Örneğin, lekeleri gidermeye yardımcı olan bir serum, akneye eğilimli gençler için tasarlanmış olabilir. Öte yandan, kırışıklıklara yönelik formüller 40'lı yaş ve üstündeki kişileri hedef alır. Önemli olan, cildinizin ihtiyaçlarının siz zaman geçtikçe ve yaşlandıkça değişeceğini hatırlamaktır. Bu nedenle rutininizi ihtiyaçlarınıza göre güncel tutmayı unutmayın.
 
Sonuç olarak ergenlik döneminden itibaren cilt bakım rutinine serum eklemek faydalı olabilir.

Cilt Serumu Nasıl Kullanılır?

Cilt bakım ürünleri ne kadar iyi olursa olsun, en etkili sonucu alabilmek için doğru kullanım çok önemlidir. Bu nedenle, tazelenmiş ve genç görünen bir cilt için “Yüz serumu nasıl uygulanır?” beraber öğrenelim.


Cilt Serumları Hangi Sırayla Kullanılır?
Söz konusu cilt bakımı olduğunda, ürünlerin doğru sırayla kullanılması gerekir. Genel kural ise ürünleri en az yoğun olandan en yoğun olana sıralayıp bu sıra ile uygulamaktır. Yüz serumunuzdan en iyi şekilde nasıl faydalanacağınızı ve “Serum cilde nasıl uygulanır?” sorusunun yanıtını adım adım anlatıyoruz:

1.  Temizlik
Yüz serumunuzu uygulamadan önce cildinizin hazır olması, kir ve makyajdan arınması önemlidir. Böylece cildiniz serumu çok daha kolay emebilir. Bu aşamada cildinizi bir yüz yıkama suyu yardımıyla temizleyebilir, ardından dilerseniz peeling yapabilirsiniz.

2.    Tonik Uygulaması
Cildinizi temizledikten sonra, yüzünüze az miktarda alkolsüz yüz toniği uygulayın. Aynı zamanda cildinize gül suyu, Hindistan cevizi suyu veya aloe vera suyu gibi cildi besleyici bileşenler içeren ürünler de sıkabilirsiniz. Ya da bir bezi ılık suyla nemlendirebilir ve yüzünüze hafifçe vurabilirsiniz. Bu adım çok önemlidir çünkü nemli cilt, kuru cilde kıyasla 10 kata kadar daha geçirgendir. Böylece cildiniz besleyici ve yoğun yüz serumunuzu daha fazla kabul edecektir.

3.    Serum Uygulaması
Cildinizi temizledikten ve nemlendirdikten sonra, sıra yüz serumunu uygulamakta.İhtiyacınız olan miktar cildinize ve sahip olduğunuz ürüne göre olarak değişebilir, bu yüzden ürün kutusundaki talimatları takip etmenizi öneririz. Genellikle, 3-4 damla serum yeterli olmaktadır. Serumu parmak uçlarınızla tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Ardından, cildinizin serumu emmesi için 5 dakika bekleyin.
 Yüz serumları yüksek konsantrasyonda olduğu için talimatlarda belirtilen miktardan fazla kullanılması tahrişe yol açabilir.

4.    Nemlendirme
Yüz serumları nemlendirici maddeler içermekle birlikte, uygun cilt serumu dahi günlük nemlendirici veya gece kreminin yerini alamaz. Serum uygulamasından sonra cildinize uygun bir nemlendirici kullanmayı unutmayın.
 
Eğer kırışıklık karşıtı bakım kremi kullanıyorsanız en iyi sonucu almak için serumdan sonra ve nemlendiriciden önce rutininize dahil edebillirsiniz.

Hangi Cilt Serumları Birlikte Kullanılmaz?
Tüm cilt bakım bileşenleri birlikte kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bazı durumlarda belirli kombinasyonlar cildin tahriş olmasına veya ürünlerin etkinliğinin azalmasına neden olabilir.
İşte birlikte kullanılmaması gereken bileşenler:
●      Retinol ve benzoil peroksit
●      Retinol ve C vitamini (sabah rutininde C vitamini ve akşam rutininde retinol kullanılabilir)
●      Retinol ve salisilik asit
●      Retinol ve alfa hidroksi & beta hidroksi asitler (AHA ve BHA’lar)
●      Vitamin C ve AHA & BHA
●      Vitamin C ve benzoil peroksit
●      Niasinamid ve AHA & BHA
 
Bu bileşenleri aynı gün içinde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Fakat bazı ürünlerin, yukarıda belirttiğimiz kombinasyonlardan birini içerdiğini görebilirsiniz. Bu durumda, ürünün klinik olarak test edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 

Cilt Serumu Önerileri

Her yaş ve her cilt tipine göre, yüz serumu önerileri değişebilir. Örneğin; yüzünüzdeki koyu leke görünümüne karşı bir ürün arıyorsanız, Vichy LIFTACTIV B3 Koyu Leke Karşıtı Serum koyu leke görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bu serum niasinamid, Vitamin Cg içeren formülü ile koyu lekelerin görünümünü azaltır, cilt daha eşit ve ışıltılı bir görünüm kazanır.

Vichy MİNERAL 89 Probiyotik Yenileyici ve Aydınlatıcı Serum ise her yaş ve cilt tipine uygun cilde kolayca emilen bir serumdur. Bu serum, özellikle daha parlak ve ışıltılı bir cilt elde etmenize yardımcı olmak için formüle edilmiştir. Cildinizin yorgun veya solgun göründüğünden endişeleniyorsanız, bu ürüne bir şans verebilirsiniz. Hassas ciltlerin kullanımına uygundur.
 
Vichy LIFTACTIV %15 Saf C Vitamini Antioksidan Serum, aydınlık bir cilde kavuşmak isteyen kişiler için idealdir. Cildi serbest radikallerden koruyan C vitamini serumu, aynı zamanda nemlendirme sağlar ve kırışıklık görünümü konusunda da faydalı olabilir.

Yaşlanma Karşıtı Serumlar
Günlük cilt bakımı rutininize ekleyebileceğiniz uygun yaşlanma karşıtı serumlar, Vichy Laboratuvarları tarafından sizlere sunuluyor. Derin kırışıklıkların görünümünü azaltmak için Vichy LIFTACTIV Retinol Specialist Derin Kırışıklık Karşıtı Serum  çok iyi bir seçenektir. Retinol içeren formülü ile, kırışıklık görünümünü azaltır.
 
Vichy LIFTACTIV HA Epidermic Filler Dolgunlaştırıcı Serum ise, yüz ve göz çevresindeki kırışıklıkların görünümü çin mükemmel bir seçenektir. Hyaluronik asit ve antioksidan özellikli Cg vitamini içeren formülü ile kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünü azaltır. Cilde dolgun bir görünüm kazandırır.

Tarih:

Cilt Bakımı için Ürün Önerileri

go to top