Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

CİLT TİPİNİZE GÖRE HANGİ KIRIŞIKLIK KREMİNİ KULLANMALISINIZ?

Doğru cilt bakımı için cildinizin ihtiyaç duyduğu doğru yöntem ve ürünü seçmek oldukça önemlidir. Fakat cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlamak için önünüze çıkabilecek onlarca seçenek arasında kararsız kalmanız işten bile değil. Bu yazıda, cilt tipinize göre en uygun yaşlanma karşıtı kremler hakkında bilgi veriyor ve istediğiniz cilde kavuşmak için bu ürünleri nasıl seçeceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunuyoruz.

Yaşlanma Karşıtı Kremler Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Yaşlandıkça cildiniz elastikiyetini ve sıkılığını kaybeder, ayrıca kolajen gibi bileşenleri daha az üretir. Bu durum da kırışıklıkların, ince çizgilerin ve koyu lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Anti-age, yani yaşlanma karşıtı kremler, zamana meydan okuyarak yaşlanma belirtilerini azaltmanıza yardımcı olur. Fakat ihtiyaçlarınıza göre bir yaşlanma karşıtı krem seçerken bu ürünlerin nasıl çalıştıklarını bilmeniz gerekebilir.
İyi bir kırışıklık karşıtı krem, cildi nemlendirir, görünümünü düzeltir ve korur. Kırışıklıkların görünümünü gözle görülür şekilde azaltmaya, cilt dokusunu geliştirmeye, cildi çevresel hasarlardan korumaya, hiperpigmentasyon ve yaşlılık lekeleri gibi kusurların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Bu fonksiyonları yerine getirebilmek için ise retinol, C vitamini, yaşlanma karşıtı peptitler ve E vitamini gibi antioksidanlar gibi nemlendirici bileşenler içerir. Ek olarak, kırışıklık karşıtı kremler farklı yaşlar için uygun olabilir. Cildinin görünüşüne önem veren, sağlıklı ve genç görünmesini isteyen 25 yaş ve üzeri herkes tarafından kullanılabilir.

Yaşlanma Karşıtı Kremleri Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Ne kadar genç yaşta kırışıklık karşıtı krem kullanmaya başlanırsa o kadar iyi sonuç alınacaktır. Yaşlanma karşıtı ürünleri kullanmaya yirmili yaşların ortalarından sonlarına doğru başlamanız önerilir, çünkü bu dönem yaşlanmanın ilk belirtilerinin görünmeye başladığı zamandır. Fakat endişelenmeyin, kırışıklık karşıtı krem kullanmaya başlamak için hiçbir zaman geç değil! Önemli olan, cilt tipinize uygun doğru ürünü belirlemek ve düzenli şekilde kullanmaktır.

Cilt Tipine Göre Hangi Yaşlanma Karşıtı Kremler Kullanılmalı?

Günlük rutininize ekleyeceğiniz bir kırışıklık kremi seçerken ürün etiketlerini okumak, ürünün faydalarını ve hangi amaçla tasarlandığını öğrenmek önemlidir. Böylece, cilt tipiniz ve ihtiyaçlarınız için doğru yaşlanma karşıtı kremi bulabilirsiniz.

Yağlı Ciltlere Uygun Kırışıklık Kremleri
Yağlı ciltlere sahip kişiler, yüzü matlaştıran ve aynı zamanda yaşlanma karşıtı özelliklere sahip ürünleri tercih etmelidir. Yağlı ciltler için yaşlanma karşıtı kremi, hafif bir dokuya ve cildi nemlendiren unsurlara sahip olmalıdır. Örneğin, hyaluronik asit, çok iyi bir nemlendirici bileşen olabilir.

Karma Ciltlere Uygun Kırışıklık Kremleri
Karma ciltler, farklı ihtiyaçları olan iki cilt bölgesi içerdiğinden doğru ürünü bulmak zorlayıcı olabilir. Karma ciltler için tasarlanan ürünler, yağlı bölgedeki gözenekleri tıkamadan kuru bölgeleri nemlendirme özelliğine sahip olmalıdır. Düşük moleküler ağırlıklı hyalüronik asit, bu cilt türleri için ideal bir yaşlanma karşıtı ve nemlendiricidir. Niasinamid ise cildinizi aydınlatıp tonunu eşitlemeye yardımcı olabilir.

Kuru Ciltlere Uygun Kırışıklık Kremleri
Kuru ciltler için yaşlanma belirtileriyle savaşırken aynı zamanda cildi rahatlatacak ürünler seçilmelidir. Kuru ciltler için yaşlanma karşıtı kremi, ciltteki lipit eksikliğini telafi etmelidir. Bu nedenle, hyaluronik asit, gliserin ve shea yağı, pirinç tohumu yağı, kayısı çekirdeği yağı gibi içerikler kuru cilde sahip kişilere yardımcı olabilir. Ayrıca C, E ve B3 vitaminleri serbest radikallerin cilt üzerindeki etkisini azaltarak yaşlanma belirtilerini önleyebilir.

Her cildin özellikleri ve ihtiyaçları farklıdır. Bu yüzden cildiniz için en uygun bakım için bir dermatoloğa danışmanın önemini hatırlatmak isteriz. Ayrıca, Vichy SkinConsult AI gibi tavsiye konusunda size yardımcı olabilecek yapay zekaları da kullabilirsiniz.

Adım Adım Yaşlanma Karşıtı Yüz Bakımı

Genç ve ışıltılı görünen bir cilde kavuşmanın anahtarı, uygun bakım rutinidir. Yaşlanma karşıtı bakımınızdan en iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

●   İyi bir cilt bakımı rutini her zaman yüz temizliği ile başlamalıdır. Yüzünüzdeki kir ve makyajı temizlemek önemlidir. Bunun için cilt tipinize uygun bir makyaj temizleyici, yüz temizleme ürünü ve tonik yeterli olacaktır.
●      Cilt bakımında göz çevresini ihmal etmeyin. Koyu halka görünümü için bir göz çevresi kırışıklık kremi, şişkinlik görünümü için ise kafein gibi bileşenler içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.
●      Son olarak yaşlanma karşıtı kreminizi, özellikle sarkma ve kırışıklık görünümünün yoğun olduğu bölgelere odaklanarak uygulayabilirsiniz.

Ciltte Yaşlanma Belirtilerini Azaltmak İçin Güneş Koruyucunun Önemi

UV ışınları kırışıklık ve koyu leke görünümü oluşumunu hızlandırırken, elastikiyet kaybına da neden olur. Cildinizi zararlı güneş ışınlarından korumak için her gün güneş kremi uygulamak önemlidir. Dolayısıyla yukarıdaki bakım rutinine bir güneş kremi de eklemeniz gerekir. Güneş kremi seçerken, yağlı veya akneye eğilimli cilde sahip kişiler komedojenik olmayan bir seçenek tercih edebilir. Kuru cilde sahip olanlar için ise cilde rahatlık sağlayan besleyici özelliklere sahip içeriklere sahip güneş kremi önerilir.

Vichy Capital Soleil UV-Age Daily Foto Yaşlanma Karşıtı Güneş Kremi, güneş ışınlarına karşı koruma sağlar. Yaşlanma karşıtı peptitler ve niasinamid içerir. Dokusu oldukça hafif olduğundan, günlük olarak kullanılabilir. Eğer cilt tonunuzu da eşitleyecek bir güneş koruması arıyorsanız Vichy Capital Soleil UV Clear Yağlanma ve Cilt Kusurları Karşıtı Güneş Kremi tam size göre. Bu renkli güneş kremi, Niacinamide ile zenginleştirilmiştir. Cildi UV kaynaklı yaşlanma belirtilerine karşı korur. Ayrıca cildinizi oksidatif strese karşı korumayı amaçlar.

Cilt Tipinize Göre Uygun Yaşlanma Karşıtı Kremler

Günlük cilt bakım rutininize dahil edebileceğiniz bir yaşlanma karşıtı krem arıyorsanız Vichy Laboratuvarlarının geliştirdiği kırışıklık karşıtı kremleri arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Vichy LIFTACTIV B3 Koyu Leke Karşıtı Bakım Kremi SPF50, UV maruziyeti kaynaklı koyu lekelerin görünümünü azaltır, cildi yoğun şekilde nemlendirir. Günden güne daha ışıltılı ve eşit tonlu görünen bir cilt için koyu leke görünümünü azaltır.

Cildini sıkılaştırırken aydınlık bir yüze kavuşmak isteyenler için ise Vichy LIFTACTIV Collagen Specialist Yaşlanma Karşıtı Krem ideal bir seçim olabilir. Tüm ciltler için uygundur. Cilt tarafından hızlıca emilir ve rahatlık hissi verir.

Cilt Bakımı için Ürün Önerileri

UV-AGE DAILY

UV-AGE DAILY

Yeni

UV-CLEAR

UV-CLEAR

Yağlanma ve cilt kusurlarına karşı güneş koruması

go to top