Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Kepek Neden Olur? Kepek Sorunu Nasıl Çözülür?

Kepek seboreik dermatit ile ilişkilendirilen, saçlı kafa derisinde ortaya çıkan bir sorundur. Kaşıntılı ve pul pul deriye neden olan seboreik dermatit ile benzer belirtileri vardır. Kepek dünya genelinde oldukça yaygın bir sorundur. Yetişkin nüfusun yaklaşık olarak %50’sinde kepek sorunu olduğu bilinmektedir. Kepeklenme sürecinde insanların büyük bir kısmı pul pul dökülmeye odaklanır çünkü bu dökülme sadece kepek sorunu olan kişi tarafından değil çevresin tarafından da fark edilebilir. Ancak saçtaki kepek kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek seviyede kaşıntı hissine de neden olabilir.


Kepek nasıl geçer? sorusunu yanıtlamadan önce, kepek sorununu daha net anlayabilmek adına kepek neden oluşur? sorusununa odaklanmak gerekir. Kepek oluşumunda etkisi olan pek çok faktör bulunur. Bu nedenle saçtaki kepek sorunu değerlendirilirken kapsamlı bir şekilde değerlendirme yapılması önerilir.

Yaygın kepek oluşumu nedenleri arasında;
 
·       Yağ bezlerinin fazla çalışması,
·       Kafa derisinde hassasiyet oluşturacak saç tarama ve şekillendirme yöntemleri kullanma,
·       Uzun süre güneşe maruz kalma,
·       Uzun süre şapka kullanımına bağlı olarak kafa derisinin havasız kalması,
·       Saçlı derinin toza ve kire maruz kalması pek çok farklı neden bulunur.
 
Bunların yanı sıra kepek oluşumuna saç bakım rutinin bir parçası olan şampuanlama da neden olabilmektedir. Yeterince şampuan kullanmamak, saç derisinin aşırı temizlemek saçlı deride cilt hücrelerinin birikmesine bağlı kepek oluşumu sorumlusu olabilirken fazla şampuanlama ve aşırı kurutma da saç derisinin dengesinin bozarak kepeklenmeye yol açabilir.
 
Bazı insanların kepeklenmeye daha yatkın olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla kepek sorunu olduğu görülmüştür.

Kepek ve kuru saç derisi benzer şekilde ortaya çıkan ve benzer belirtilere neden olan iki farklı sorundur. Ancak ayırt edilmeleri kepek nasıl geçer sorusunun doğru şekilde yanıtlanabilmesi adına büyük önem taşır. Her iki sorun da saçlı deride pul pul dökülme ve kaşıntı hissi ile karakterizedir.

Kepek seboreik dermatit ile ilgiliyken kuru saç derisi oldukça basit bir nedenle, cildin fazla su kaybetmesi ile ilgilidir. Saç bakım rutininde yanlış ürünlerin kullanımı sonucunda saç derisindeki doğal yağlar yok olabilir ya da soğuk ve kuru bir iklimde yaşamak saç derisinde kuruma ile karşılaşılması sonucunu doğurabilir. Kuru saç derisinin bakımı genellikle saçın nem dengesini sağlayabilecek bakım ürünlerinin kullanılması yeterli olurken, kepek nasıl geçer sorusunun cevabı biraz daha karmaşıktır.

Temelde doğru saç bakım rutinine sahip olmak kepek probleminin geçmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Kepek probleminin azaltılması için saç bakım rutinine eklenen tüm ürünlerin doğru seçilmesi son derece önemlidir.

Az miktarda ya da yeni başlayan kepek sorunu için atılması gereken ilk adım saçlı deride yağ ve ölü cilt hücresi birikimini azaltmak adına düzenli şampuanlama işlemi yapılması olarak ifade edilebilir. Bu noktada önemli olan kişinin saç tipine uygun olarak doğru içeriklere sahip ürünler ile şampuanlama işlemi yapılmasıdır.
 
Kuru saç derisi için Vichy Dercos Kepek Karşıtı Şampuan düzenli kullanımda kepek oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olur. Saçları kuru olan kişilerin şampuan kullanım sıklığı daha az olmalı ve saç derisini nemlendirecek saç serumu gibi ürünler kullanmaları gerekir.
 
Yağlı saçların kuru saçlara kıyasla daha sık yıkanması gerekir. Bu nedenle kepek problemi olan yağlı saçlar için sık kullanıma uygun şampuan çeşitlerinin tercih edilmesi gerekir. Vichy Dercos Kepek Karşıtı Şampuan normal ve yağlı saçlı derisi için ideal çözüm sunan etkili bir kepek karşıtı şampuandır.
 
Kepek problemi ile birlikte görsel bir etkisi olmaması sebebiyle kolayca göz ardı edilen ancak özellikle hassas saç derisi olan kişilerin saç derisindeki rahatlık hissi oldukça önemlidir. Hassas saç derisi için özel olarak formüle edilen Vichy Dercos Anti-Dandruff Kepek Karşıtı Bakım Şampuanı, 4 haftalık kullanımda etkisini gösteren 6 haftaya kadar da kepek karşıtı etkisi ile hassas saçlı deri için konforlu ve etkili bir çözüm sunan ürün olarak ön plana çıkıyor.

go to top