Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Menopoz Döneminde Sıcak Basmalar | Vichy

Sıcak basmalar, menopozun rahatsızlık verici belirtilerinden biridir. Bu yazımızda, dermatoloğumuz Karolin Koniac, menopoz döneminde neden böyle bir süreç yaşandığını açıklayacak ve bu dönemi kolay atlatmanın yollarından bahsedecek.

Menopoz Döneminde Sıcak Basmalar | Vichy

Temel olarak, içinde bulunduğunuz ortam çok sıcak olmasa da, beyniniz vücudunuza çok sıcak olduğunu söylüyor ve vücudunuz da buna göre tepki veriyor: terleme, rahatsızlık hissi, uykusuzluk… Bu yüzden fikrimiz vücudunuza aslında havanın bu kadar sıcak olmadığını ve bunu hissetmesini söylemek. Söylemesi kolay diye düşünüyorsunuz değil mi? Evet, bizce de. Çünkü biz de bu süreçlerden geçtik ve neler hissettiğini çok iyi anlıyoruz.

Menopoz sırasında sıcak basmaların nedenleri ve etkileri cildiniz üzerinde nasıl etkilere sahiptir?

CiYour skin gets red, as if you're blushing, commonly with sweating at the same time – we know, nice combo.

Daha önce de belirttiğimiz gibi menopoz, genel olarak günlük yaşamı birçok açıdan etkileyen karmaşık bir süreçtir. Ani sıcak basmaları genelde vücudunuzun üst bölümünde kendini daha fazla hissettirir. Cildiniz kızarmış bir görünüm alır, ve genellikle aynı anda terlemeye de başlarsınız. Ayrıca kalp çarpıntısı ya da sıcak basmanız geçtiği zaman anlık bir üşüme hissi yaşayabilirsiniz. Her kadın bu belirtileri farklı yoğunlukta hissedebilir.   Gece terlemeleri bazen kronik uykusuzluğa neden olabilir. Peki bunun cildimle ne ilgisi var? diye soracaksınız. Yeterli derecede alınmayan veya kalitesi düşük bir uyku, cildinizin nemli kalması ve kendini yenilemesi gibi biyolojik süreçler üzerinde olumsuz etkilere sahip olabiliyor. Uykusuzluk sorunları, hassas cilt, ince çizgilerin oluşumu, sarkmalar ve ciltte nem kaybı gibi cilt problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, rahat bir uyku çekmek için uykudan önce iyi bir cilt bakımı çok önemli. 

These biological disturbances can have negative influence on skin quality causing dull, uneven complexion, dryness, redness, sensitivity of the skin, fine lines and sagging.

Dr. Karolina Kopeć

Hence, it is essential that you take proper care of your skin before going to bed as night time is crucial for its wellbeing!

Sıcak basma riskini artırabilecek faktörler şunlardır: sigara ve obezite

Yaşadığınız sıcak basmaların sayısını azaltmak için: · Kahve, çay ve alkol tüketimini azaltma · Sigarayı bırakmak · Bulunduğunuz odayı serin tutmak · Sıcak basma yaşayacağınızı düşünüyorsanız, yüzünüze serin termal suyu sıkın veya soğuk bir jel paketi kullanın (eczanelerde mevcuttur). · Rahat, hafif pamuklu veya ipek giysiler giyin · Sıcak duş yerine, soğuk duş almayı tercih edin.

Skin changes during menopause are as noticeable as hot flashes and can affect your self-confidence so how about you don’t let that happen, huh?

Dr. Karolina Kopeć

Menopoz döneminde sıcak basmalar hakkında unutulmaması gerekenler

1. Bazı etmenler sıcak basma yaşama riskini artırabilir: sigara içmek, alkol kullanmak, obezite ... 2. Bazı Menopoz belirtileri başka belirtileri tetikleyebilir: örneğin sıcak basmalar cilt problemlerine (ör: kuruluk, cildin hassasiyeti ...) neden olabilir.

go to top