Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Saçınızın her gün ne kadar uzadığını biliyor musunuz?

Saçınızın ne kadar uzadığını hiç merak ettiniz mi? Saçın ne kadar uzadığını bilmek neredeyse imkansızdır. Hepimiz bazen saçımızı boyadıktan bir hafta sonra diplerimizin çıktığını veya saçımızı çok kısa kestirdikten sonra hızla yeniden uzadığını fark etmişizdir.
Aslında saçınızın ne kadar hızlı uzadığı çeşitli iç ve dış faktörlere bağlı olarak değişir. Bu yüzden bazen çok hızlı uzadığını düşünürken, bazen de aylarca aynı uzunlukta kaldığını hissedersiniz. Saç uçlarının sıklıkla kuruduğunu, saçın kırıldığını ve hatta yılın belirli zamanlarında döküldüğünü de düşünürsek böyle hissetmemiz normal.
Kesin olarak bildiğimiz şey ise saç uzamasının birden fazla evrede gerçekleştiğidir. Bunlardan ilki olan Anajen evre, saç folikülünün yaşam döngüsüne karşılık gelir ve yaklaşık 6 ila 8 yıl sürer. Bu süre tamamlandıktan sonra saç dökülür ve yeni bir kök oluşur. Katajen evre, saç hücrelerinin üretiminin sona erdiği, yani saç folikülünün öldüğü zamana karşılık gelir. Bu evreler eşzamanlı gerçekleşir, bu nedenle günde 50 ila 100 saç teli kaybederiz. Telojen evre ise, saçın dökülmesiyle yeni bir folikülün oluşması arasındaki zamana karşılık gelir. Bu süreç de 1 ila 4 ay sürer.
Bu evreler her insanda aynı olsa da, saçın uzama hızını etkileyen başka faktörler de bulunmaktadır. Hormonlar, yaş, yaşam tarzı, genetik faktörler ve mevsim, saçın uzama hızının belirlenmesini oldukça karmaşık hale getirir.

Ayda 1 ile 1,5 cm arasında uzadığı düşünülse de kesin bir rakam verilemez. Kulağa az mı geliyor? Öyleyse karantina döneminde ne kadar uzadığını hatırlayın. Saçınız bir yıl içinde ortalama 15 cm uzar, ancak bu rakama ulaşmak için kırılmış ve kuru uçları ihmal etmemelisiniz, çünkü zarar görmüş uçlar saçın kırılmasına neden olur, uzama hızını etkiler. Saç uçlarını kestirmek de saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamaz, bu yanlış bir inanıştır. Ancak yine de kestirerek kırık uçları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca saçınızı sık sık kestirmek zorunda kalmamak için yıpranmış saç ucu serumunu da kullanabilirsiniz..


Bu yazıyı, saç uzamasının hızını ve kalitesini artırmak istediğiniz için okuduğunuzu biliyoruz, bu yüzden saçınızın koparak dökülmesinin azaltılmasına yardımcı olacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik. Yalnız şunu unutmayın: mucizevi bir çözümümüz yok, her şey istikrar, iyi alışkanlıklar ve doğru ürünleri seçmeye bağlı. Haydi o zaman, başlayalım!
Beslenmenize dikkat edin
Artık saçların ne kadar hızlı uzadığını bildiğinize göre, uzayan her bir santimetrenin de sağlıklı olmasını sağlamalısınız. Bunun için de iyi beslenmeniz gerekir. Yeterli miktarda C vitamini, omega 3, yağ asidi, kalsiyum ve magnezyum tüketin. Bu konuda en iyi yardımcınız, yeşil sebzeler, turunçgiller, kuruyemişler ve süt ürünleridir.
Makaslar saçınızın en büyük dostu!
Kulağa biraz çelişkili gelse de, saçınızın uzamasına yardımcı olmak için düzenli olarak kestirmeniz gerekir. Saçınızın sağlığını korumak için uçlarını 2 ila 3 ayda bir kestirin.
Saç derinize düzenli olarak eksfoliasyon uygulayın
Saçınızın uzama hızını saç derinizin kalitesi de büyük oranda etkileyebilir. Temiz ve nemlendirilmiş bir deride saç daha iyi uzayabilir. Bu yüzden saçınızı haftada bir kez eksfoliye edici bir şampuan ile yıkamanızı öneririz.
Esansiyel yağlarla nemlendirin
Saçınıza saç kremi dışında besleyici ve yoğun nem sağlayan esansiyel yağlar da uygulamalısınız. Haftada bir kez saçınıza bu yağlardan uygulayıp, 10 dakika bekletin, soğuk suyla duruladıktan sonra normal şampuan ve saç kreminizi kullanın.
Tararken dikkatli olun!
Uçlardan başlayın ve saç tellerini kırmamaya özen göstererek diplere doğru ilerleyin.
Soğuk su ile durulayın
Herkesin bildiği bu püf noktasını uygulayabilirsiniz. Saçınızı soğuk suyla duruladığınızda, saçı beslemeye yardımcı olabiliyorsunuz.
Artık saçınızın ne kadar hızlı uzadığını bildiğinize göre, kaydettiğiniz ilerlemeyi sıkı şekilde kontrol edebilir, ipuçlarımızla saçınızın her bir santimetresine en iyi şekilde baktığınızdan emin olabilirsiniz.

Tarih:

go to top