Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Saç Dökülme Problemi ile Savaşan Erkeklere İpuçları | Vichy

Genetik saç dökülmesi farklı yaşlarda, farklı seviyelerde kendini gösterebilir. Özellikle, gençseniz ya da yoğun stres altındaysanız, saç dökülmesi problemi kendinize güveninizi de önemli ölçüde etkileyebilir.

Saç Dökülme Problemi ile Savaşan Erkeklere İpuçları | Vichy

Erkek tipi saç dökülmesihormonlarla bağlantılıdır ve genellikle alnınızın üzerindeki kısım ile tepenizdeki saçların incelmesiyle başlar. Sadece erkeklerde değil, kadınlar da görülebilir. Mevsimsel değişiklik, yoğun stres ve medikal ilaç kullanımı da saç dökülmesinin nedenleri olarak gösterilir. Bu nedenle saç dökülmesine karcı çözüm aramadan önce nedenini belirlemeniz doğru sonuçlar almanızı kolaylaştırır. Eczacınıza danışarak bu konuda iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Farklı saç dökülme problemleri için, aşağıda göreceğiniz 4 öneri, konuyla ilgili problemlerinizi çözmeye yardımcı olabilir:

1. Saç köklerinizi besleyin.


Düzenli beslenme ve iyi çalışan endokrin sistemi sağlıklı saç kökleri için yüksek önem taşır. Saç bakım uzmanı Dr.Bergfeld, protein tüketimine dikkat çekiyor, nasıl spor sonrası protein tüketimi kas gelişimine katkı sağlıyorsa aynı şekilde saç tellerinin oluşmasında da önem taşıdığını belirtiyor.  Proteince zengin ve temel B vitamin içeren yumurtayı tüketebilirsiniz. Saç derisi sağlığı açısından büyük öneme sahip olan demir ve çinko
yu besin takviyesi olarak tüketebilirsiniz.

2. Saç derinize hassas davranın


Saçlarınızı sık sık şampuanlamak ve/veya boyamak, saç köklerine zarar verebilir ve  saçlarınız daha çabuk kırılmasına ve güçsüzleşmesine neden olabilir. Saçlarınız ıslakken taramamaya ve taradığınızda düğümleşen kısımlarını çok yıpratmadan açmaya çalışmanızı öneririz. Eğer fön makinası kullanıyorsanız, soğuk hava ayarında kullanmaya dikkat edin, böylece saçlarınızın daha az zarar görmesine yardımcı olursunuz. Ayrıca saç derinizi direkt güneş ışığına maruz bırakmamaya özen gösterin, aksi takdirde saç derinizin kurumasına yol açabilirsiniz.

3. Daha fazla uyuyun


Birçok klinik çalışma uykusuzluğun saç dökülmesini tetiklediğini belirtmektedir. Uyku sırasında vücudunuzun yenilenme süreci devreye girer. Uyku sırasında, vücut kendini yeniler. Bağışıklık sistemi, hormon dengesi ve vücudun dayanıklılığının devamı için uyku düzen büyük önem taşır.

4. Hayatınızdaki stresi azaltın


Günlük hayatta yaşadığınız stres arttıkça, genel sağlığınızın ve saç deriniz de bu durumdan olumsuz olarak etkilebilir. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların bir kısmı eşlerinin hala onları sevip sevmediğini sorgularken; bir kısmı ise sosyal ortamlardan kendini soyutlamaya başlar. Sessiz kalarak durumu kendiniz için daha da zorlaştırmayın. Sorunlarınızı sevdiklerinizle açıkça konuşmayı deneyin ya da saç dökülmesi probleminizi çözmek için profesyonel bir destek alın.
*The Institute of Trichologists.
**published in Medical Daily

Cilt Bakımı için Ürün Önerileri

Energy+ Dökülme Karşıtı Şampuan

Energy+ Dökülme Karşıtı Şampuan

Saç Dökülmesi Karşıtı

( 9 yorum )

Energy+ Dökülme Karşıtı Saç Kremi

Energy+ Dökülme Karşıtı Saç Kremi

Saç Dökülmesi Karşıtı

Neogenic Saç Yoğunlaştırıcı Şampuan

Neogenic Saç Yoğunlaştırıcı Şampuan

İnce saç telleri

( 3 yorum )

go to top