Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Spor Sonrası Saç Bakımınız Nasıl Olmalı?


Şampuan

Saçları her gün yıkamak doğru değildir ancak spor sonrasında saçlı derinin terlemesine bağlı olarak yıkanma gereksinimi gündeme gelir. Spor sonrası saç bakımında saçları şampuan kullanmadan yıkamak iyi bir tercihtir. Şampuan kullanmadan saçlar su ile yıkandıktan sonra düz saç ya da kıvırcık saç bakımı için önerilen deniz tuzu spreyi gibi ürünler saça uygulanarak saçın canlı ve hacimli görünümünü doğal şekilde kazanması sağlanabilir.

Her gün spor yapılıyorsa saçların her gün yıkanmasının çeşitli sonuçları olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle spor programını yaparken saçın yıkanacağı günlere ağır antrenmanların eklenmesi önerilir. Bunun yanı sıra yüzme gibi sporlar söz konusu olduğunda saçın klor ya da deniz suyu ile teması engellenmeli aksi takdirde saç mutlaka arınıncaya kadar yıkanmalıdır.
 
Saç Bakım Serumu
 
Terleme aynı zamanda saç köklerinin kurumasına neden olduğu için saç bakım yağı ya da saç serumu kullanımı da önemlidir. Vichy Dercos Densi-Solutions - Resveratrol İçeren Daha Çok Görünen Saçlar için Bakım Serumu resveratrol ve stemoxydine içeren formülü sayesinde daha yoğun görünen saçla sağlar.
 
Saç Maskesi
 
Spor sonrası saç bakım rutininde saçlar yıkanacağı zaman saç bakım maskesini spor öncesinde uygulamak, spor esnasında saça nüfuz etmesine izin vermek ve sonrasında durulamak iyi bir fikirdir. Bunun dışında yoğun bir antrenmandan sonra saçlar şampuanlayıp saç maskesi uygulanabilir. Yıpranan saçlar için maske uygulamak iyi bir fikir olsa da saç maskesi uygulamasının belirli bir düzende, saçlar yıpranmadan yapılması önerilir. Vichy Dercos Densi-Solutions - Saçı Dolgunlaştırıcı Saç Maskesi dolgunlaştırıcı etkisi ile saçların daha güçlü ve hacimli olmasına yardımcı olur. Daha etkili bir sonuç elde etmek için saç tipine uygun şampuan ve saç bakım kremi ile uygulama desteklenebilir.

Saç Bakım Yağları
 
Saç bakım yağları saçların ihtiyaçları doğrultusunda olabileceği gibi farklı bileşenlerin bir araya gelmesi ile elde edilen formüller de olabilir. Saça iyi gelen yağlar düzenli kullanımda saçların daha canlı, parlak ve güçlü görünmesine yardımcı olur. Evde saç maskesi hazırlarken saç tipine uygun saç bakım yağını da sürece dahil etmek iyi bir fikirdir. Kuru saçlar için bakım rutini oluştururken kuru saçlar için maske, bakım yağı, saç serumu tercih edilmeli ve saç bakım rutinleri her saç tipi özelinde bu şekilde oluşturulmalıdır.

Tıpkı cilt tiplerinde olduğu gibi saç tiplerinde de değişen bakım ihtiyaçlarından bahsetmek mümkündür. Bu nedenle saç tipine uygun ürün seçimi yapılması gerekir. Evde saç bakımı yaparken etkili sonuçlar almak için yağlı saç, kuru saç, normal saç, ince telli saç gibi farklılıkların göz önünde bulundurulması önemlidir.

İnce telli ve cansız saçlar için hacimli ve dolgun görünüm kazandırmaya odaklı ürünler tercih edilebilir. Yağlı saç tipi için saçın yağ dengesinin ideal seviyeye gelmesine yardımcı olacak ürünlerin bakım rutinine dahil edilmesi önemlidir. Vichy Dercos Sebum Karşıtı Şampuan yağlanma sorunu olan saçların ideal sebum dengesine yardımcı olur. Kepek ya da koparak dökülme gibi saç sorunları özelinde saç bakım ürünleri de yine saç tipine uygun olarak tercih edilebilir. Normal, yağlı ve kuru saç tüpleri için sunulan Vichy Dercos Kepek Karşıtı Şampuan, hem saç tipinin gereksinimlerine cevap verir hem de kepek karşıtı soruna çözüm sunar.

Spor yaparken de saç bakımına destek sağlayacak önlemler alabilirsiniz. Saç bakımı yapmak; saç maskesi, saç kremi ya da saç bakım yağı kullanmak elbette saçlar için oldukça değerli etkiler elde etmeye yardımcı olur ancak temelde saçın zarar görmesini engellemek de oldukça önemlidir.

Spor yaparken saçların yüze gelmesini ya da enseyi terletmesini istememek doğaldır ancak saçları sıkıca bağlamak kırılmalara neden olabilir. Benzer şekilde saçları açık bırakmak da saçlarda kırılma nedenleri arasında yer alır. Spor yaparken saçları gevşek bir örgü ya da topuz ile toplamak, ipek ya da saten tokalar kullanmak önerilir.

Spor yaparken saçların ıslanmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle açık hava sporlarında yağmur yağdığı zaman saçlar ıslanmadan sporu bırakmak gerekir. Yüzme sonrası spora devam etmek de benzer bir şekilde zararlıdır. Islak saçla spor yaparken hem ter hem de nem kafa derisinde sıkışır. Buna ek olarak saçı bir bandana ya da şapka ile örtmek saçlı deride tahrişe neden olabilir. Bu tür durumların önüne geçmek için sporda saçların kuru olmasına dikkat etmek gerekir.
 
Spor sonrasında saçları doğal yollarla kurutmak, ısıya maruziyeti azaltmak, saçları bir havlu yardımı ile fazla suyu alarak çok fazla hırpalamadan kurutmaya çalışmak saç bakımı açısından çok önemlidir. Ayrıca saçları tararken saç tipine uygun, saçların zarar görmeden taranması için özelleştirilmiş tasarıma sahip tarak ve fırçaların tercih edilmesi önerilir.

Cilt Bakımı için Ürün Önerileri

En çok satan

KEPEK KARŞITI ŞAMPUAN<br /><sub>KURU SAÇ DERİSİ</sub>

KEPEK KARŞITI ŞAMPUAN
KURU SAÇ DERİSİ

En çok satan

KEPEK KARŞITI ŞAMPUAN<br /><sub>NORMAL VE YAĞLI<br />SAÇ DERİSİ</sub>

KEPEK KARŞITI ŞAMPUAN
NORMAL VE YAĞLI
SAÇ DERİSİ

go to top