Tamam

Tamam İptal

Teşekkürler

Kapat

Yüz Yogası | Vichy

Cildini yaşlanmaya karşı korumak için yeni trendlerden yararlanmak ister miydin? Yüz yogasının cildini nasıl daha genç bir görünüme kavuşturmaya yardımcı olabileceğini yazımızda açıklıyoruz.

Yüz Yogası | Vichy

Cildinin kuruduğunu ve sıkılığını kaybettiğini mi hissediyorsun? Güldüğünde görünen çizgiler seni rahatsız mı ediyor? Belki de yüz egzersizleri için biraz zaman ayırma vakti gelmiştir, ne dersin? Yüz yogası, yıllarla savaşında en yeni trendlerden biri! Üstelik yapması hem kolay hem de çok pratik. Daha sıkı, daha genç görünen bir cilde kavuşmak için cilt bakımı rutinine yüz yogasını dahil etmek bu sene vereceğin en isabetli karar olabilir. Hadi durma, yeni yılda yeni hedeflerinden biri de yüz yogası olsun!

Cilt yaşlanmasına ne sebep olur?

Yaşlanmaya karşı savaşmak için önce yaşlanma sürecini biraz daha yakından inceleyelim. Cildimiz yıllar geçtikçe doğal olarak zaten yaşlanıyor. Fakat zararlı iç ve dış faktörler bu yaşlanma sürecini hızlandırabiliyor. Cilt yaşlanması, cildindeki kolajen, elastin ve hyalüronik asit gibi temel bileşenlein azalması nedeniyle meydana gelebilir. Bu nedenle cildin eskisi kadar dolgun görünmeyebilir ve cildinde yeni çizgiler oluşabilir.

Yeni Trend Yüz Yogası

Yüz Yogası nedir ve cildine ne gibi faydaları var?

“Yüz yogası” olarak bilinen bir dizi günlük yüz egzersizi, cildini güçlendirip rahatlatarak, cilt yaşlanmasının etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Yüz yogası rahatlatıcı masajlar ve yüzdeki kasların çalışmasını sağlayan bir dizi egzersiz tekniklerinden oluşuyor.  Nispeten yeni bir kavram olmasına rağmen, efektifliği sayesinde popülaritesi hızla artıyor.

Yüz Yogası nasıl yapılır?

Bir yüz yogası seansı, cildinin ihtiyaçlarına da bağlı olarak günde 5-30 dakika arasında değişir. Yüz yogası çeşitli egzersizlerin karıştırılması ve eşleştirilmesiyle her bireye özel olarak uyarlanmalıdır. Temel olarak, yüz yogası iki ana bileşene ayrılabilir – yüzündeki kasları harekete geçirmek için egzersizler ve rahatlatma teknikleri.

Kas Egzersizleri

Bazı çalışmalar, yüz egzersizlerinin kas fonksiyonlarında ciddi anlamda iyileşme belirtilerine neden olduğunu göstermektedir (3). Bunun nedeni, gelişmekte olan kas kütlesinin yanaklarda, boyun ve çene bölgesinde derinin altını doldurması, daha dolgun ve daha az sarkık görünüm için yüz hatlarını dolgunlaştırması olarak gösterilebilir. 60 saniye boyunca yüzünü gülümsüyor halde tutmak kadar basit bir teknik bile dudak çevresinin sıkılaşmasına yardımcı olabilir.

Yanaklarının dolgunluğunu kaybettiğini düşünüyorsan, yüzünü 10 saniye boyunca mümkün olduğunca gergin bir şekilde sık. Ardından,10 saniye boyunca dilin dışarıda olacak şekilde, tüm yüzünü gergin şekilde tut ve bu hareketi 10 tekrar halinde gerçekleştir. Ayrıca, ağzını açarak “O” şekli oluşturduktan sonra daha fazla gülümsemek için yüz kaslarını sık ve serbest bırak. Bu harekete 10 set şeklinde devam et, son sette kaslarını tüm gücünle sık ve 20 saniye boyunca şeklini koru.

Çene ve boyun bölgeni güçlendirmek için, hafifçe çeneni ve başını arkaya doğru uzat. Bir yandan da boynunu önce saat yönüne ve saat yönünün tersine sonrasında da aşağı yukarı 10'ar saniye aralıklarla döndür. Diğer bir egzersiz ise “ahh” sesi çıkarırken ağzını olabildiğince geniş açmak olacaktır. Roos ekliyor: “Gerçekten çene ve boyun kaslarını gerdiğinden ve kasların çalıştığından emin ol”. Çenenin alt kısmını parmaklarınla yukarı doğru iterek bu şekilde kal. Ardından başını geriye doğru yatırırken alt çeneni gökyüzüne doğru çok yavaşça kaldır. Son sette 10 saniye boyunca pozisyonunu koruyarak 10 yavaş tekrar şeklinde egzersizini tamamla.


Rahatlama Teknikleri

Yüzünün her yerine dairesel hareketlerle parmaklarını hafif hafif değdirerek masaj yapmak yüz kaslarını harekete geçirmeye ve gerginliiğini gidermeye yardımcı olacaktır. Yüz yogası, etkili bir cilt rahatlama tekniklerinden biridir. Sağlıklı bir cilt görünümü için cildine uygun bakım ürünlerinin yanında aktif yüz yogası yapmayı da unutma!

SOURCES:

1. Krutmann, J. et al, “The skin aging exposome” in Journal of Dermatological Science 85.3 (2017) pp. 152-161 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27720464]
2. Alam, M. et al, “Association of Facial Exercise With the Appearance of Aging” in JAMA Dermatology 154.3 (2018) pp. 365-367 [Accessible at: https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/2666801?redirect=true]
3. Choi, HJ. et al, “Effects of a Facial Muscle Exercise Program including Facial Massage for Patients with Facial Palsy” in Journal of Korean Academy of Nursing 46.4 (2016) pp. 542-51 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27615044]
4. Caberlotto, E. et al, “Effects of a skin-massaging device on the ex-vivo expression of human dermis proteins and in-vivo facial wrinkles” in PLoS One 12.3 (2017) e0172624 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5383004/]

Tarih:

go to top